Ні для кого не секрет, що вчасна діагностика запорука успішного та швидкого лікування.
Напевно найактуальніші питання сьогодення: "Де здати ПЛР-тест?" та "Тести на коронавірус". Щодня кам’янчани та мешканці Поділля шукають клініки, лабораторії, де можна швидко, достовірно та за доступними цінами здати аналізи для діагностики коронавірусної інфекції.
"3849.com.ua – Сайт міста Кам’янця-Подільського" вирішив поспілкувався з головним лікарем "Центру сімейної медицини" Григоренко Оксаною Анатоліївно, щоб розібратись у питання діагностики COVID-19.
Які лабораторні дослідження і коли потрібно робити?
Якщо людина тільки захворіла, в перші 1-5 днів, робиться ПЛР-тест (полімеразна ланцюгова реакція), що дозволяє виявити збудника – вірус, covid-19.
ПЛР-тест – це мазок з носоглотки.
ІФА аналіз – кров з вени.
З 5 по 7-10 дні в організмі виробляються антитіла М, які вказують на гострий процес, але в перші дні їх ще нема.
В цей період людина ще є заразною, вона повинна знаходитись дома, не виходити на роботу, не знаходитись у колективі, - додає Оксана Анатоліївна.
Для виявлення антитіл здається кров з вени – ІФА аналіз.
Після 5 дня, а в основному з 10 починають вироблятись антитіла G.
В основному з 10 дня і далі можна зробити комплексно пакетом антитіла М та G. Тоді нам (ред. – лікарям) краще зрозуміла картина. Якщо вже з’явились антитіла G, а М вже немає, то людина вже перенесла захворювання, вона не заразна для оточуючих. G - це вже пам'ять про перенесене захворювання, - роз’яснює лікар.
В кого і як зберігаються антитіла?
Антитіла про перенесену корона вірусну інфекцію організм зберігає тільки 3 місяці, а в декого і меньше.
І тому ці люди в яких пройшло більше, ніж 3 місяці, вони приходять також здають аналізи, але вже здають тільки G, бо М їм не цікаво. Їх цікавить який у них титр (ред. – концентрація або кількість) їх, якщо антитіл нема, то їм вже треба берегтись. А якщо вони ще є то вони ще мають захист, але берегтись теж потрібно.
Варто зазначити, що є Наказ МОЗ України від 17.09.2020 №2122 "Про внесення змін до Стандартів медичної допомоги "Коронавірусна хвороба (COVID-19)".
Там вказано, що ПЛР будуть частково заміняти аналізом на антигени. Антиген – це, можна сказати, часточки вірусу. Забір на дослідження буде проводитись так само як і ПЛР, тобто мазок із носоглотки . Виконується аналіз на ІФА аналізаторах, у нас в центрі, от зараз буквально, ми чекаємо реєстрації реактивів і вже ми (ред. – лабораторія "Центр сімейної медицини") зможемо робити антиген, вони за ціною будуть набагато дешевші, ніж ПЛР.
Дослідження на антигени можна буде робити з перших днів хвороби, це дозволить лікарям бачити чітку ситуацію, щодо наявності вірусу в організмі. Антитіла М та G – будуть показувати як протікає захворювання.
Достовірність ПЛР-тестів – 60-70%, а ІФА досліджень – 95-97%.
У "Центрі сімейної медицини" є три апарати для ІФА діагностики, що дозволяє швидко, якісно та без затримки проводити дослідження, видаються результати в той же день.
Додаткові обстеження
Коронавірус любить вражати судини, тому рекомендовано здавати аналіз на Д-дімер (це білковий фрагмент, що утворюється при розчиненні згустка крові, який виникає при згортанні крові), здається кров з вени.
Коронавірус любить вражати судини. І багато випадків, коли людина вже майже одужує, а тут раз і гіпертонічний криз або інсульт. Коронавірус - це також провокує. Тому дане дослідження є в протоколі й багато лікарів, які грамотно лікують пацієнта, відразу призначають це дослідження. Якщо високий показник, більше 500 - це говорить про те, що треба терміново ін’єкційно або таблетовано розріджувати кров.
Також науковці та лікарі рекомендують здавати – прокальцитонін (кров з вени). Даний аналіз показує септичне ураження організму. Рекомендовано при виявлені пневмоній.
Коли буде результат дослідження?
ПЛР-тест – результат через 1 день, приходить.
ІФА дослідження – 17:00-18:00 година в день здачі аналізу.
Всі результати лабораторних досліджень у ЦСМ пацієнт отримує смс на мобільний телефон із доступом до персонального веб-архіву медичних документів. Якщо пацієнт консультується з терапевтом чи сімейним лікарем "Центру сімейної медицини", то результати лікар отримує також.
Рекомендації до здачі аналізів
Всі лабораторні дослідження здаються натщесерце. Перед ПЛР-тестом не можна: чисти зуби, їсти, пити, полоскати рот/горло, палити, жувати жувальну гумку та інше.
Чи потрібно попередньо записуватись для здачі ПЛР-тестів та ІФА?
У "Центр сімейної медицини" ПЛР-тести здаються тільки за попереднім записом.
ПЛР-тести обов’язково запис, тому що забір робиться в окремому кабінеті у медпрацівника повинен бути захисний одяг. А ІФА – жива черга. Стоїть на дверях санітарочка, яка слідкує за тим, щоб не було скупчення. Люди заходили по одному.
Черги на здачу ПЛР-тесту немає, розподіляються пацієнти тільки в часі, тому здати аналіз можна щодня.
Скільки коштують аналізи?
ПЛР-тест у ЦСМ вартує 1300 грн.
ІФА дослідження пакет (антитіла М та G) - 370 грн.
Антитіла М – 175 грн
Антитіла G – 175 грн.
Забір аналізів: з 8:00 до 12:00 з понеділка по суботу.
Для довідок телефонуйте: +380967963685; +380977824570; +380988126348 або завітайте у ЦСМ за ардесою: вул. Драгоманова, 14-А. Офіційний сайт: www.centrmed.com.